Serdecznie prosimy o przekazywanie 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda. Zebrane środki pomogą sfinansować bie...

Autor: | 11:38


Serdecznie prosimy o przekazywanie 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda. Zebrane środki pomogą sfinansować bieżącą działalność naszej organizacji m.in. poprzez ufundowanie stypendium potrzebującej osobie. 
Poniżej zebraliśmy dla Państwa podstawowe informacje na temat 1% podatku (na podstawie: www.poradnik.ngo.pl):

·         1% – tak w skrócie mówimy o 1% podatku dochodowego osób fizycznych, który od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP).
·         Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, "wspomagamy" ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.
  • Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi "oddać". Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z "uprzejmości" państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.
  • 1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego rozliczające się w Polsce osoby fizyczne:
ü  podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
ü   podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
ü  podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
ü  Do niedawna emeryci i renciści, którzy chcieli przekazać 1% podatku na wybraną organizację, musieli złożyć formularz PIT-37. Teraz jest to prostsze – wystarczy wypełnić oświadczenie PIT-OP. PIT-OP jest przeznaczony dla osób, które otrzymały od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Osoby takie nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego, jeśli jednak nie złożą żadnego druku, całość ich podatku trafi do Skarbu Państwa. Druki PIT-OP, czyli oświadczeń o przekazaniu 1% podatku są dostępne w zakrystii i Klubie Przystań za Wartą.

Już dziś dziękujemy za okazane wsparcie!
Nowszy post Starszy post Strona główna