Dziś mija siedem lat odkąd istnieje nasze Stowarzyszenie. Jesteście ciekawi, jak kształtuje się nasza historia? Zapraszamy do krótkiej lekt...

Minęło nam siedem lat

Autor: | 09:28

 Dziś mija siedem lat odkąd istnieje nasze Stowarzyszenie. Jesteście ciekawi, jak kształtuje się nasza historia? Zapraszamy do krótkiej lektury.


 18 września 2013 roku swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Stowarzyszenie Świętego Eugeniusza de Mazenoda. Dziś, po siedmiu latach, chcemy przypomnieć najważniejsze fakty z naszej historii i podzielić się z Wami tym, co było dla nas szczególnie ważne w tym czasie.

Pomysł i wizja stowarzyszenia rodziły się przez kilka miesięcy i ostateczna decyzja odnośnie powołania organizacji zapadła 25 kwietnia 2013 roku. Co ciekawe, dokładnie 200 lat wcześniej św. Eugeniusz założył Stowarzyszenie Młodzieży Chrześcijańskiej. Z naszej strony ta zbieżność dat nie była w żaden sposób planowana! Bez zbędnej zwłoki zabraliśmy się z opracowanie statutu opisującego  cele i sposoby działania. Przygotowany dokument przedstawiliśmy ówczesnemu Prowincjałowi Misjonarzy Oblatów Maryi niepokalanej. O. Ryszard Szmydki OMI udzielił nam aprobaty, co uruchomiło formalne procedury związane z zalegalizowaniem stowarzyszenia. Wspomniana wyżej data 18 września, to dzień uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, która zbiega się z liturgicznym wspomnieniem św. Stanisława Kostki - patrona Polski i młodzieży. Tego również nie mogliśmy zaplanować i dziś odczytujemy to jako wielkie błogosławieństwo! Początkowo siedzibą Stowarzyszenia było mieszkanie, więc wszelkie inicjatywy odbywały się na terenie parafii. Szybko jednak zrodziło się pragnienie pozyskania własnego lokalu. W ten sposób na cel wzięliśmy sobie dawny sklep mięsny, rybny, czy też lumpeks - czyli część nieruchomości przy Śląskiej 7a. 

W pierwszym roku działalności mieliśmy przyjemność współorganizować konferencję "Biblia o finansach", która odbyła się w Państwowej Szkole Zawodowej. Rozpoczęła się również realizacja projektów na rzecz osób niepełnosprawnych z Gorzowa i powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Kolejny rok przyniósł wielką radość i wyzwanie - udało się pozyskać lokal na siedzibę Stowarzyszenia. Wiele osób włączyło się w pozyskiwanie środków finansowych, remont, sprzątanie i dopingowanie tego dzieła. Gotowi do pracy weszliśmy odważnie w 2015 rok. Gdy w lokalu trwały prace adaptacyjne, my realizowaliśmy zajęcia sportowe, warsztaty kulinarne i związane z profilaktyką uzależnień w świetlicy parafialnej. W niedzielę, 4 października odbyło się uroczyste otwarcie Międzypokoleniowego Klubu Spotkań Przystań za Wartą. Była Msza Święta, a po niej impreza na Śląskiej. Towarzyszyło nam wielu parafian, co dodało wszystkim zapału do dalszej pracy. Już w kolejnych tygodniach w klubie odbywały się warsztaty muzyczne, czy rękodzieła. Oferta klubu stopniowo się rozszerzała. Jak pewnie pamiętacie, były zajęcia z języka niemieckiego  dla dzieci i dorosłych, kurs gry na gitarze, zajęcia z języka angielskiego, warsztaty taneczne, wieczory z muzyką biesiadną,prelekcje o historii Oblatów, czy spotkania z pielęgniarką. Zainspirowani 65-leciem Parafii zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną, którą można było podziwiać w kilku lokalizacjach w mieście. Była ona rozszerzeniem, czy uzupełnieniem biuletynu "Łączą nas ludzie i miejsca", na łamach którego pani Hanna Kaup opisywała dzieje naszych parafian. 
 
Wspominając 2016 rok nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych przedsięwzięć Stowarzyszenia, jakim jest Gaudium Vitae - pochówek Dzieci zmarłych przed narodzeniem. 12 listopada pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego odbył się pierwszy pochówek, poprzedzony miesiącami przygotowań formalnych i technicznych. Do dziś ceremonie odbywają się dwa razy w roku, a nas cieszy fakt zwiększania się świadomości gorzowian w zakresie możliwości pochowania nienarodzonego Dziecka i godnego przeżycia żałoby po nim. Rok 2017 był czasem 760-lecia Gorzowa. Z tej okazji zrodziła się inicjatywa "Modlitwy za Miasto", czyli dość szalony i odważny pomysł czytania Pisma Świętego przez 760 minut. Zaczęły odbywać się również lekcje wyplatania różańców w duchu zadośćuczynienia za własne grzechy. Jesienią wspólnie otwieraliśmy rondo im. o. Piotra Sadownika OMI, a w Przystani za Wartą pomagaliśmy osobom starszym w uzyskaniu Gorzowskiej Karty Seniora i spotykaliśmy się ze Słowem Bożym "Przy Studni Jakuba". Poza działalnością w Klubie, wydaliśmy kolejny numer biuletynu, zorganizowaliśmy szkołę wędkowania dla rodzin, wyjechaliśmy na spływ kajakowy oraz przygotowaliśmy spektakl "Brat naszego Boga". Od 2017 roku w pierwszej połowie roku, przy nieocenionej pomocy naszych wolontariuszy, rozliczamy zeznania PIT. Z roku na rok potrzebujących jest coraz więcej, a i przypadki są  trudniejsze. Jednak to nas bardzo cieszy, bo dostrzegamy zaufanie, jakim nas darzycie. 2018 rok to kolejny krok w stronę Maryi. Odbyły się pierwsze rekolekcje 33-dniowe według św. Ludwika, które prowadzą do całkowitego oddania się w niewolę Jezusowi przez Maryję. W poczet członków Stowarzyszenia przyjęliśmy w tym czasie osoby, których zadaniem jest wyłącznie modlitwa za nasze dzieło. Ich pracy może nie widać namacalnie, ale wierzymy, że wyprasza nam ona wiele łask. 
 
Poza sferą duchową, w 2018 roku skupiliśmy się na kulturze. Dzieci z parafialnej świetlicy pod okiem pani Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk napisały swoje "Opowieści o przyjaźni", w ZS nr 12 odbył się konkurs piosenki patriotycznej, a zespół Siloe miał możliwość nagrania wykonywanych przez siebie utworów. Regularnie odbywały się warsztaty artystyczne w piątkowe wieczory, na które często brakowało wolnych miejsc. 
 
Dla wielu członków Stowarzyszenia przełomowym momentem były rekolekcje w Aix-en-Provence, które odbyły się w czerwcu ubiegłego roku. Pobyt w miejscach, w których posługiwał św. Eugeniusz, bliższe poznanie jego biografii i charyzmatu, a także wspólny odpoczynek pozytywnie wpłynęły na naszą wspólnotę. Odkryliśmy jak wiele nas łączy ze św. Eugeniuszem, podziwialiśmy jego odwagę, miłość, zapał. Wróciliśmy odmienieni,  umocnieni i  gotowi do niesienia nowej formy pomocy - modlitwy wstawienniczej dla tych, którzy pragną z niej skorzystać kolejny raz, jak i tych, którzy wcześniej nie mieli takiej okazji. Rok temu udało się również wdrożyć marzenie kiełkujące od dłuższego czasu, czyli Fundusz Pomocowy. Tworzą go głównie wpływy z 1% podatku, a dzięki nim między innymi opłacamy leczenie i rehabilitację, czy opiekę dla podopiecznych Stowarzyszenia.

Zdumiewające  jak szybko minęło siedem lat. Możemy cieszyć się wieloma sukcesami, ale nie zabrakło też trudnych lekcji i nietrafionych pomysłów. W Stowarzyszeniu nikt nie pracuje, nasze zaangażowanie wynika z chęci dawania siebie drugiemu człowiekowi. I chyba to podoba się Panu Bogu, bo wielokrotnie rozciąga nam dobę i dodaje sił. Dziękujemy wszystkim, którzy na przestrzeni lat byli przy nas modlitwą, wspierali swoimi talentami, ofiarnością, dobrym słowem. Święty Eugeniusz wyprawiał swoich współbraci na misje z portu w Marsylii, u stóp bazyliki Notre Dame de la Garde. Tak i my pragniemy wyruszać z naszej Przystani na gorzowskie ulice i być dla Was - zachowywać między sobą miłość i gorliwość o zbawienie dusz. Pozostajemy do Waszej dyspozycji i prosimy o modlitwę.

Nowszy post Starszy post Strona główna