W miniony weekend odbywał się ogólnoświatowy II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, wraz ...

II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami

Autor: | 14:04

 W miniony weekend odbywał się ogólnoświatowy II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, wraz z blisko 120 świeckimi z różnych państw europejskich spotkali się w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku, skąd wirtualnie łączono się z siostrami i braćmi z innych kontynentów.

Uczestnicy kongresu słuchają koferencji. Na zdjęciu około 100 osób.
fot. Z. Przybylski

Przygotowania do kongresu rozpoczęły się kilkanaście miesięcy temu. Z powodu trwającej pandemii przedstawiciele polskich oblackich parafii uczestniczyli początkowo w spotkaniach online. W czasie tych wirtualnych obrad świeccy z Poznania, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Siedlec i Iławy dzielili się z nami swoimi doświadczeniami współpracy z kapłanami. Ojciec Paweł Zając OMI, Prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zgodził się, by zorganizować w Kokotku spotkanie dla przedstawicieli europejskich prowincji. I tak po tygodniach przygotowań, w dniach 27-29 maja br. gościliśmy w Oblackim Centrum Młodzieży. Oprócz świeckich z takich państw jak m.in. Francja, Belgia, Białoruś i Irlandia, w kongresie wzięło udział również kilkunastu Oblatów, a wśród nich wspomniany Ojciec Prowincjał, radny na Europę z ramienia administracji generalnej – o. Antoni Bochm OMI oraz honorowy członek i pierwszy prezes naszego Stowarzyszenia - o. Piotr Darasz OMI.

Osoby siedzą w kółku i słuchają siebie nawzajem
fot. R. WojciechowskaKażdy dzień kongresu rozpoczynał się wspólną modlitwą, a następnie realizowaliśmy bogaty program. Po śniadaniu gromadziliśmy się w sali św. Jana Pawła II, gdzie reprezentanci poszczególnych państw opowiadali o ich pracy oraz planach i nadziejach na przyszłość. Organizowano również liczne dyskusje w mniejszych grupach, gdzie podejmowano tematy związane np. ze współodpowiedzialnością, nowymi kanałami docierania do potrzebujących, czy też zaangażowaniem młodzieży. Codziennie między godziną 14.00 a 17.00 łączyliśmy się z Ojcem Generałem przebywającym w Rzymie oraz świeckimi żyjącymi na innych kontynentach. W czasie tych spotkań poruszaliśmy kwestie budowania wspólnoty, formowania się charyzmacie św. Eugeniusza de Mazenoda oraz zagadnienia dotyczące rozwijania misji. 

Osoby siedzą wokół stołu i rozmawiają ze sobą
fot. R. Wojciechowska

Dni spędzone wspólnie ze świeckimi z innych polskich parafii i zagranicznych placówek oblackich pokazały nam bogactwo charyzmatu św. Eugeniusza de Mazenoda i uwypukliły jedność, która tworzy się w naszej różnorodności kultur, języków i tradycji. Mamy nadzieję, że spotkanie w Kokotku nie było podsumowaniem działań, ale początkiem nowej, wspólnej drogi ku zbudowaniu Oblackiej Rodziny.

Zdjęcie grupowe uczestników kongresu
foto J. Bien

Więcej przeczytasz tutaj: Nowszy post Starszy post Strona główna