W związku z licznymi pytaniami na temat 1% podatku zachęcamy do zapoznania się z wycinkiem artykułu ze strony  poradnik.ngo.pl :...

PIT - informacje praktyczne

Autor: | 15:25


W związku z licznymi pytaniami na temat 1% podatku zachęcamy do zapoznania się z wycinkiem artykułu ze strony poradnik.ngo.pl:


“Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, “wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.
Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi “oddać”. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.” 


Przypominamy, że bezpłatnie pomagamy rozliczyć PIT. Do przygotowania rozliczenia potrzebne będą:
– wszystkie PIT-y za rok 2018,
– PIT 37 za rok 2017 – kwota przychodu za 2017 umożliwia wysłanie zeznania przez internet.
– w przypadku odliczenia ulgi na dzieci: numer PESEL dziecka,
– w przypadku odliczeń dla osób niepełnosprawnych: faktury za lekarstwa lub rehabilitację,
– inne dokumenty uprawniające do odliczeń, np.: potwierdzenie dokonania darowizny, zaświadczenia z krwiodawstwa.
Nowszy post Starszy post Strona główna